Най-добрата диета при високо кръвно включва плодове, зеленчуци, пълнозърнести храни, нискомаслени млечни продукти, постно месо и бобови растения. В случая храненето трябва да е богато на калий, магнезий, фибри и калций, като същевременно е с ниско съдържание на натрий и наситени мазнини. Този режим е в съответствие с диетата DASH, която е специално предназначена за понижаване на кръвното налягане при хора с или без хипертония, каза лекарят Светлана Никитина.
5-те най-добри зеленчука за сваляне на високо кръвно
За подобряване на кръвното налягане лекарят съветва да ядете зеленчуци. Терапевтът посочва някои от най-добрите зеленчуци за понижаване на високо кръвно налягане, като отбеляза, че всеки от тях е богат на хранителни вещества, оказващи положително влияние върху налягането.
Лекар: Тези ядки свалят кръвното и захарта
Пресни картофи - те съдържат голямо количество калий. Например, един средно голям печен картоф съдържа около 600 милиграма калий, което е около 13% от дневната норма. Калият е известен като микроелемент, който се бори с излишния натрий, който води до повишаване на налягането.
Цвекло - то е добър източник на нитрати, съединения, които помагат за отпускане на кръвоносните съдове. Зеленчукът е богат и на други хранителни вещества, включително калий, фибри, фолиева киселина, манган, витамин С и желязо, много от които също помагат за понижаване на кръвното налягане.
Домати - те изобилстват от калий и ликопен - две хранителни вещества, които могат да подобрят кръвното налягане и цялостното здраве на сърцето.
Лекар: Този плод е задължителен за възрастните хора, той пречиства червата и сваля кръвното
Зеленолистни зеленчуци - зеле, спанак и други листни зеленчуци са с високо съдържание на диетични нитрати, които действат като вазодилататор. Яденето на поне една чаша листни зеленчуци на ден може да помогне за понижаване на кръвното налягане и за намаляване на риска от сърдечни заболявания.
Тиква - тя е пълна с калий, както и с други хранителни вещества като витамин А, фибри и витамин С - този "букет" оказва благоприятен ефект върху състоянието на кръвоносните съдове, има хипотензивен ефект.
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!